Kam kráčaš, Slovensko? 100 rokov demokratickej cesty - Globsec City Talks - Žilina

Image may contain: text

Tento rok Slovensko oslavuje hneď niekoľko výročí – kľúčových míľnikov svojej histórie, ktoré výrazne formovali jeho cestu k nezávislej a demokratickej budúcnosti. Príbeh Československa sa už od nepamäti radí k mimoriadnym príkladom úspešnej demokracie, o to viac v čase, kedy sa z ostatných krajín regiónu stávali totalitné režimy.


100. výročie vzniku Československa nám dáva možnosť obzrieť sa späť a zhodnotiť, kam sme sa na našej ceste za demokraciou posunuli. Kde sa na tejto ceste nachádzame dnes a aká je naša predstava o demokratickom Slovensku? Prikláňame sa skôr na Západ alebo na Východ? Ako vzrastajúca roztrieštenosť v spoločnosti, populizmus a politická nestabilita v regióne vplývajú na naše predstavy o krajine a našu identitu? Prečo sa napriek úspešnej integrácii Slovenska do EÚ a NATO stále prikláňame k iným (hodnotovým) alternatívam? Sú blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu príležitosťou na diskusiu o postavení Slovenska v rámci strednej Európy a Európskej Únie? Ako chceme týmto hrozbám čeliť a kde chceme vidieť Slovensko na jeho ceste za demokraciou v budúcom desaťročí?


Pred debatou sa uskutoční prezentácia platformy "Tentoraz Idem Voliť" https://www.thistimeimvoting.eu/, ktorú zabezpečí Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku.

Diskutujú:

Katarína Klingová, analytička, Globsec Policy Institute, Bratislava

Miroslav Wlachovský, vedúci oddelenia strategickej komunikácie, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Bratislava

Pavol Demes, nezávislý zahraničnopolitický analytik, aktivista, autor a fotograf, Bratislava

Magda Vasaryova, bývalá slovenská politička a diplomatka, Bratislava

Moderuje:

Gabriela Kajtárová, redaktorka spravodajstva, Televízia Markíza, Bratislava

Viac info o GLOBSEC City Talks: https://www.globsec.org/projects/city-talks/

When

-

Where

Banka Žilina
Legionárska 1
Žilina 01001
Slovakia