Events near you

Together with the campaign office in your country and a variety of local partners, we are organising events before the European elections. Click on the map to see what is planned close to you. Find the event that is taking place close to you.

K evropským volbám přijde více než 80% lidí!

When

Monday, 22 October 2018 at 4:00pm - 6:00pm

Where

Evropský dům in Praha, Czech Republic

Description

Zdá se vám, že více než 80 % lidí u voleb do Evropského parlamentu je nesmysl? My víme.

V roce 2014 k urnám přišlo jen 18,2 % českých voličů a dosáhnout 80 % je v ČR skutečně nereálné. Ale co to zkusit tentokrát dotáhnout aspoň na 23 % anebo se dokonce dostat na evropský průměr? Jestli vám nízká volební účast vadí, chtěli byste s ní něco udělat a třeba se vám rodí v hlavě i nějaký konkrétní plán, máme pro vás návrh:

Přijďte na setkání, jehož  cílem je vzájemně se informovat, udělat společně brainstorming, najít synergie a tam, kde to bude možné a žádoucí, spojit síly.

Chcete přijít? Potvrďte nám účast níže kliknutím na možnost "RSVP". Jestli se nemůžete dostavit, budeme rádi, když se nám i přesto ozvete s konceptem toho, zda a jak byste rádi o evropských volbách komunikovali.

Volby do EP 2019 se totiž nezadržitelně blíží 

Evropský parlament na Gaudeaumu v Brně

When

Tuesday, 23 October 2018 at 8:00am - Friday, 26 October 2018 at 2:00pm

Where

Brněnské výstaviště in Brno, Czech Republic

Description

Na brněnském výstavišti se od 23. do 26. října 2018 koná již 25. ročník veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus. Rádi vás po celou dobu trvání veletrhu přivítáme na našem stánku, kde získáte informace o soutěži Euroscola, o možnostech stáží a návštěv v Evropském parlamentu i dalších institucích. Samozřejmě vám rádi zodpovíme dotazy ohledně fungování Evropského parlamentu či Evropské unie a o nadcházejících evropských volbách 2019. 

 

Studujete střední školu a přemýšlíte, kam dál?  Určitě zamiřte do Brna na Evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus, který se letos uskuteční již po pětadvacáté. Na několik desítek vystavovatelů Vám představí svou nabídku pro čerstvé absolventy. U stánku Kanceláře Evropského parlamentu se kromě činnosti této instituce také dozvíte, jaké projekty má Evropský parlament pro studenty a mladé lidi. Příkladem je středoškolská soutěž Euroscola, zajímavá pro Vás může být stáž v Evropském parlamentu, na kterou se však můžete hlásit, až když budete mít bakalářský diplom v ruce.

V neposlední řadě budete mít na našem stánku možnost dozvědět se vice informací o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019 a o platformě Tentokrát budu volit, prostřednictvím které se snažíme spojit lidi, kteří chtějí pomoci k vyšší volební účasti v evropských volbách. Naším cílem není říkat, komu by měli dát svůj hlas. Chceme se zasadit o účast na hlasování jako takovém. Chceme podpořit zapojení do demokratického procesu, ve kterém lidé volí vědomě a informovaně. Chceme využít síly mezilidské konverzace a napříč Evropou vytvořit komunitu, která se zasadí o smysluplnost účasti ve volbách. Společně tak rozhodneme, v jaké Evropě chceme žít.

RSVP

Hvad mener du? - Sønderborg

When

Tuesday, 23 October 2018 at 5:00pm - 6:30pm

Where

Ulkebøl Medborgerhus in Sønderborg, Denmark

Description

Demokrati kræver deltagelse. Bliv klogere på, hvad der rør sig i EU, og fortæl politikerne, hvad du mener. Kom til borgerhøring og debatmøde om jobskabelse, socialpolitik og fremtidens EU.

Beslutninger, der træffes i EU, påvirker os alle sammen. De sætter rammer for politik i kommunerne og i Folketinget, men påvirker også borgernes hverdag direkte. Derfor er det vigtigt, at vi som borgere tager stilling til, hvilken rolle EU skal spille fremover - og til hvilken rolle Danmark skal spille i Europa.

På dette møde skal vi diskutere, om der er arbejde til alle i fremtidens EU. Nye innovative virksomheder som Uber og Amazon banker på det europæiske marked og påvirker medlemslandenes arbejdsmarked. Samtidig står det klart, at nok er der kommet gang i jobskabelse igen i EU efter en finansielle krise, men de nye jobs er i langt overvejende grad prekære job med korte kontrakter og usikre arbejdsforhold, der gør de ansatte bekymrede for fremtiden.

Polen og Rumænien kører kampagner for at hente deres arbejdere hjem til landene igen. Det er medvirkende til at Dansk Arbejdsgiverforening (DA) herhjemme mener, at Danmark er ved at løbe tør for europæisk arbejdskraft. Det mener 3F derimod ikke, som går imod DA's ønske om, at Danmark skal hente arbejdskraft også udenfor EU. Og endelig er der store diskussioner om, hvorvidt EU skal have en mere social dimension, som skal sikre borgerne i dårlige økonomiske tider.
DEO's EU-eksperter holder faglige oplæg og svarer på spørgsmål om, hvad EU er for en størrelse og hvad der foregår i europæisk politik i dag. Du er inviteret til at deltage i debatten og komme med dine synspunkter og kommentarer. Dem tager vi med videre til politikerne.

Deltagelse: Gratis, men tilmeld dig her, så der er kaffe og kage til dig også.

Mødet er arrangeret af DEO i samarbejde med AOF SYD med støtte fra Europa-Nævnet.

RSVP

Cork City Kick-off! #EUelections2019

When

Tuesday, 23 October 2018 at 6:30pm - 8:00pm

Where

TBC in Cork, Ireland

Description

'THIS TIME I'M VOTING' IS COMING TO THE CITY OF CORK!

With less than 7 months to go until the European elections next year, the European Parliament is bringing the elections to every corner of Ireland.

Do you want to be active in the build-up to the elections? Would you like to be involved in our information campaign by running your own events or by advocating for the #EUelections2019 on social media? If you would like to help spread the message, come join us at 18:30 on MONDAY, 5TH NOVEMBER in Cork City!

Venue details coming soon!

Snacks and drinks to be provided at the event!

NB: If you want to share this page with your friends, family or colleagues please visit our homepage! You can find your personal link to share!

RSVP

Diesmal wähle ich - Uni-Tour: Universität Erfurt

When

Wednesday, 24 October 2018 at 9:30am - 4:00pm

Where

Universität Erfurt in Erfurt, Germany

Description

Das Europäische Parlament ist mit dem Beginn des Wintersemesters 2018/19 bis zur Europawahl am 26. Mai 2019 an Hochschulen in ganz Deutschland unterwegs und informiert die Studierenden über die Europawahl 2019 und die Kampagne „Diesmal wähle ich!". Wer, wann und wie wird gewählt? Kann ich als EU-Bürger*in wählen, wenn ich am Wahltag in Deutschland bin? Welche Aufgaben hat das Europäische Parlament? Diese und viele andere Fragen könnt Ihr unseren Kolleg*innen vor Ort stellen! Kommt in der Vorlesungspause vorbei und informiert Euch! Diesmal wähle ich!

RSVP

Popoludnie príležitostí

When

Wednesday, 24 October 2018 at 3:00pm - 5:00pm

Where

Banka Žilina in Žilina, Slovakia

Description

V rámci podujatia Vám naši kolegovia v informačnom stánku poskytnú všetky informácie týkajúce sa iniciatívy Tentoraz idem voliť, pripravované aktivity a možnosti zapojenia sa.

 

Podrobnosti nájdete v podujatí na Facebooku:

RSVP

#stavoltavoto on the road... tappa a Cagliari

When

Wednesday, 24 October 2018 at 4:00pm - 7:00pm

Where

Mediateca del Mediterraneo in Cagliari , Italy

Description

Viviamo in un momento storico destabilizzante, dove grandi cambiamenti stanno avvenendo e noi ci troviamo spesso ad essere spettatori con un senso di impotenza. 

Il 26 maggio 2019 si terranno le prossime elezioni europee e pensiamo sia importante che ogni cittadino europeo faccia sentire la sua voce, soprattutto questa volta.

Mercoledì 24 ottobre 2018 vorremmo invitarti a conoscere i dettagli della campagna di comunicazione europea #stavoltavoto.

Sarà un confronto di idee, dedicato in particolare ai giovani che oggi hanno un ruolo chiave, una responsabilità e un'occasione di scelta decisiva per il futuro dell'Unione europea.

Contiamo di incontrarti a Cagliari.

Ti aspettiamo!

Se non ti sei ancora iscritto, ti chiediamo di registrarti con il link https://www.thistimeimvoting.eu/?recruiter_id=8328.

 

 

 

 

 

RSVP

Hvad mener du? - Haderslev

When

Wednesday, 24 October 2018 at 5:00pm - 6:30pm

Where

Fællesskolen Hammelev Sct. Severin in Haderslev, Denmark

Description

Demokrati kræver deltagelse. Bliv klogere på, hvad der rør sig i EU, og fortæl politikerne, hvad du tænker om fremtidens Europa. Mød EU-eksperten Helga Molbæk-Steensig til borgerhøring og debat om flygtningepolitik og arbejdsmigration.

Beslutninger, der træffes i EU, påvirker os alle sammen. De sætter rammer for politik i kommunerne og i Folketinget, men påvirker også borgernes hverdag direkte. Derfor er det vigtigt, at vi som borgere tager stilling til, hvilken rolle EU skal spille fremover - og til hvilken rolle Danmark skal spille i Europa.

På dette møde tager vi hul på den svære debat om, hvem der skal bo i Europa. Hvordan skal Danmark og de andre europæiske lande håndtere flygtningestrømme og hvordan skal ansvaret for flygtningene løftes? Hvilke ønsker har vi til regulering af arbejdskraft fra de andre EU-lande, og hvilke nye medlemslande skal med i EU?

DEO's EU-eksperter holder faglige oplæg og svarer på spørgsmål om, hvad EU er for en størrelse og hvad der foregår i europæisk politik i dag. Du er inviteret til at deltage i debatten og komme med dine synspunkter og kommentarer. Dem tager vi med videre til politikerne.

Deltagelse: Gratis, men tilmeld dig her, så der også er kaffe og kage til dig.

Mødet er arrangeret af DEO i samarbejde med AOF SYD med støtte fra Europa-Nævnet.

RSVP

Événement de bienvenue à Marseille

When

Wednesday, 24 October 2018 at 5:00pm - 7:00pm

Where

Centre d'information Europe Direct Provence in Marseille, France

Description

Curieux d'en savoir plus sur Cette fois je vote ? Rejoignez-nous le 24 octobre à Marseille. Nous échangerons nos meilleures idées avec tous les volontaires afin de diffuser le message et encourager un maximum de personnes à dire Cette fois je vote !

Rendez-vous le 24 octobre au Centre d'information Europe Direct Provence, 47 rue du Coq, 13001 Marseille

Contact : l'équipe du Bureau à Marseille - 04 96 11 52 91

À très bientôt !

RSVP

Diesmal wähle ich - Uni-Tour: Friedrich-Schiller-Universität Jena

When

Thursday, 25 October 2018 at 9:30am - 4:00pm

Where

Friedrich-Schiller-Universität Jena in Jena, Germany

Description

Das Europäische Parlament ist mit dem Beginn des Wintersemesters 2018/19 bis zur Europawahl am 26. Mai 2019 an Hochschulen in ganz Deutschland unterwegs und informiert die Studierenden über die Europawahl 2019 und die Kampagne „Diesmal wähle ich!". Wer, wann und wie wird gewählt? Kann ich als EU-Bürger*in wählen, wenn ich am Wahltag in Deutschland bin? Welche Aufgaben hat das Europäische Parlament? Diese und viele andere Fragen könnt Ihr unseren Kolleg*innen vor Ort stellen! Kommt in der Vorlesungspause vorbei und informiert Euch! Diesmal wähle ich!

RSVP